1. Anasayfa
  2. Genel

Yükselen Burç Hesaplama 2024


0

Yükselen Burçlar Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yükselen burçlar, ay ve güneş burçları hayatımızı önemli ölçüde etkileyen değerlerdir. Doğum zamanımız, doğduğumuz yer kadar kaderimizi belirleyen bir unsurdur. Hayatımızı yönlendiren, kişiliğimiz hakkında belirleyici özellikleri oluşturan doğum tarihi ve zamanı; özellikle bireylerin karar alma dönemlerinde oldukça etkili bir rol oynar. Her kişinin dünyaya geldiği esnada oluşan bir doğum haritası vardır.

Doğduğumuz anda gökyüzündeki güneş ve ayın konumu, kişiliğimizi ve duygularımızı etkiler, yön verir. Güneşin yer aldığı konum asıl burcumuzu söylerken, ayın yer aldığı nokta ay burcumuzu belirler. Bunlara ek olarak, doğduğumuz tarih, saat ve yere bağlı olarak değişen yükselen burçlar bulunur. Özellikleri ve etkileri birbirinden farklı bu burç türleri, kişiliğimizden duygularımıza kadar her özelliğimizi kontrol eder.

Yükselen Burç Hesaplama

Asıl burçlarımız, yani güneşin belirlediği burçlar aslında birer takım yıldızıdır. Hayali olarak on ikiye ayrılan gökyüzünün her bir bölümü, farklı bir burcu işaret eder. Özümüzü ve kimliğimizi belirleyen güneş burcunu belirlemek için doğum tarihini bilmek yeterli olacaktır. Bu burçların şekillenmesi aynı ayların belirlenmesi gibidir. 4 farklı ekinokstan her birinin 3’e bölünmesiyle 12 tane alan oluşur ve her biri bir burcu ifade eder. Eski dönemlerde gökyüzü döngüsüne göre önemli kararlar verildiği için, gökyüzü sürekli olarak gözlemlenmiş ve burçlar ortaya çıkmıştır.

Ay burçları, yine ayın konumuna göre şekillenen burç türüdür. Bu burçlarda doğum tarihinin yanında doğum yerini bilmek de belirleyici oluyor. Duygularımızı ve bilinçaltımızı yönlendiren ay burçları, manevi dünyamızı şekillendirir. Bilinçaltımızı ve sezgilerimizi etkilediği için dışarıdan bakan bir insanın ay burcu özelliklerinizi hemen öğrenmesi mümkün değildir. Ay burcumuz, içinde bulunduğumuz duygu durumu ve bilinçaltımızda yaşanan değişimlere göre rüyamızı da etkiler. Yükselen burç ise dünyaya geldiğiniz anda ufuk çizgisinde yükselen burçtur. Güneş burcuyla beraber kişiliğimizi belirler.

Yükselen Burcun Tanımı

Yaklaşık 2 saatte bir değişen yükselen burçlar, insanlara yansıtmak istediğimiz dış dünyamızı şekillendirir. Kişi kendini nasıl görmek istiyorsa veya dışarıdan nasıl görünmeyi düşünüyorsa, yükselen burç özelliklerine göre hareket eder. Yükselen burçlar bir nevi maske görevi görür. Özümüz güneş burçlarından, bilinçaltımız ay burçlarından, insanların bireyler hakkındaki düşünceleri ise yükselen burçlardan gelir. Ancak yükselen burçlar kişiliği tek başına yansıtmaz.

Üç burç türü de hayatımızı önemli ölçüde şekillendirdiğinden, burç yorumlarına bakarken tüm burçlarınızın yorumlamasını öğrenmelisiniz. Güneş burcu kişiliği tanımlamada yetersizdir. Yükselen ve ay burçlarıyla beraber kişiliği tamamlar. Yeni tanışılan biriyle önce yükselen burçlar görülür, ardından ilişki ilerledikçe güneş ve ay burçlarının etkileri algılanabilir.

Yükselen, güneş ve ay burçlarınız birleştiğinde sosyal hayatta nasıl davrandığınız ortaya çıkmaya başlar. Kendinizi ifade edişiniz, oturup kalkışınız, hangi burcunuzun daha baskın olduğu hepsi zaman içinde belirlenir. Yükselen burçlar, kişisel haritanızın işaretleyici ögesi olduğundan, doğum saati dakikası dakikasına bilinmeli ve doğum yeriniz netleştirilmeli. Okumaya alışık olduğumuz burç yorumları, yükselen burçlara göre yazılır. Bu nedenle burç yorumları okurken veya dinlerken, öncelikli olarak yükselen burç yorumlarınızı öğrenmelisiniz.

Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

Yükselen burçlar dışarıya verilen izlenimi gösterdiğinden, bireylerin fiziksel özelliklerini de etkiler. Saç ve göz rengi, boy, beden şekliniz gibi değerler yükselen burcunuzla şekillenir. Bu nedenle sağlıkla ilgili önemli kararlar alırken veya fiziksel görünümünüzde değişikliğe giderken, yükselen burç dönütleri dikkate alınmalıdır.

Yükselen burçlar hesaplanırken doğum tarihi, saat ve yeri net bir şekilde belirlenmelidir. Verilen değerlere göre astrolojik haritanız çıkarılır ve hayatınızı buna göre şekillendirirsiniz. Doğum zamanında var olan dakika bile yükselen burç hesaplamasında belirleyici faktördür, ancak doğduğunuz dakikayı bilmiyor, hangi saat aralığında doğduğunuzu biliyorsanız, doğum haritasını sağlıklı bir şekilde çıkarmak mümkün.

Rektifikasyon denilen bu çalışmada, doğum tarihiniz ve yeriniz belli, doğduğunuz saat belli değilse astrolojik haritanız çıkarılabilir. Örneğin, 13-14 saatleri arasında doğduğunuzu biliyor ancak dakikayı netleştiremiyorsanız, rektifikasyon çalışmasında sağlıklı bir doğum haritası elde edebilirsiniz. Hayatınızdaki önemli günlerden yola çıkarak, örneğin işe başlama veya yıldönümleri tarihleri verilerek, doğum saatiniz bulunabilir.

Yükselen Burçlar ve Özellikleri

Bu burç türleri görünüşümüz hakkında karar verir. Boyumuz, saçlarımız, göz ve ten rengimiz gibi birçok karakteristik özellik yükselen burçlarımızla şekillenir. Yükselenimize göre şekillenen görünümümüzde değişiklik yapmak istersek, yine burcumuza göre davranmalıyız.

Yükselen Koç Burçları

Yükseleni koç olan bireyleri modu düşük göremezsiniz, sürekli enerjiklerdir ve dinamiklikleri fiziğine de yansımıştır. Genelde orta boylu, ancak uzun boylu olarak da görülebilen yükselen koç burçları, genelde dolgun bir vücuda sahiptir. Dolgun etlerinin yanı sıra kasları da oldukça fazla ve güçlüdür, bu sebeple daha dinamik bir profil çizerler. Kol ve bacak adeleleri güçlü olduğundan yerinde duramazlar, sürekli hareket halinde olmak isterler.

Geniş omuzlu, dar kalçalı yükselen koçlar kısa ama güçlü kollara sahiptir. Yüzlerini oluşturan kaşları çatık, burunları kavisli ve uzun, bakışları sert ve keskindir. Bu yönleriyle adeta bir koçu andırırlar. Yükselen koç burçları genelde dobra bir kişiliğe sahip olduklarından çoğu birey iletişim kurmakta zorlanabilir.

Vücutlarındaki çeviklik onların kişiliğine de yansımıştır. Hevesli ve atılgan olan bu kişiler, tuttuğunu koparan ve istediğini almadan durmayan bireylerdir. Dominant bir yapıya sahip olduklarından bağımsızlıkları kısıtlanır veya herhangi bir konuda reddedilirse, agresif tavırlar sergileyebilir. Kendi isteklerine odaklanıp yum sağlamayı öğrenmek zorunda kalınca, kişisel olarak kendini geliştirme şansı bulurlar.

Yükselen Boğa Burçları

Tipik olarak orta boylu, toplu ve tıknaz bir vücuda sahiplerdir. Dolgun vücutları bulunan yükselen boğalar oldukça göbekli bir vücut tipine sahiptir. Tıknaz ve orta boylu olmalarından kaynaklı olarak, başları sanki boyunları yokmuş gibi bedenlerinde yer alır. Boyun bölgeleri uzun olmadığı için enselerinde çıkıntı görülür. Yuvarlak yüzlü bu bireylerin simalarında bulunan her detay etli ve iridir. Çeneleri kısadır, oldukça yumuşak bir çehreye sahiplerdir ancak sinirlendiklerindeki yüzlerindeki masumluk ve sakinlik kaybolur.

İstikrarlı kişilikleri, karşılarındaki insanlara güven duygusu verir. Huzurlu, sağlam ve güvenli ortamlarda yer almak isterler. Her yerde sakinlik arayan yükselen boğalar, insanları sakinleştiren, onlara destek olan bir yapıya sahiptir. Duygusal doyuma ve istikrara önem verirler. Bulunduğu ortamı güzelleştirmeye çalışan yükselen boğalar, duygusal oldukları için karşısındakileri kırmaktan korkar. Güvenli ortam oluşturma konusuna kafayı taktığı için kriz anında ne yapacağını bilemez, tabularını yıkmayı düşünemez.

Yükselen İkizler Burçları

İnce ve uzun vücut yapısına sahip bu kişiler, zayıf görüntülerinin aksine oldukça çevik hareket ederler. Vücutları kemikli olsa da kötü bir görüntüye sahip değildir, aksine kemikleri ince ve düzgün bir biçimde şekillenmiştir. Simaları erkeklerde iri kemikli ve köşeliyken, kadınlarda daha zarif, daha estetik bir görüntüye sahiptir. Yüzde yer alan tüm organlar küçük ve incedir.

Yükselen ikizler burcuna sahip bireyler de oldukça canlı, dinamik ve konuşkandır. Eğlence vazgeçilmezleri olmakla beraber oldukça sosyal ve herkesle irtibat halindedir. Ancak bazı durumlarda bulunduğu ortamdan çabucak sıkılır ve kendine yeni uğraşlar edinmeye çalışır. Bu sebeple kalıcı ilişkiler kurması zor olabilir. Kimi zaman durulması, kişi veya duruma iyice yoğunlaşarak kendini vermesi gerektiğini fark etmelidir.

Dedikoduyu çok severler ancak her söylenen doğru olmamakla birlikte, doğruluğundan emin olmadığı şeyleri paylaşmaları başlarına bela açabilir. Pratik zekaya sahip olan yükselen ikizler, yaratıcı ve eğlenceli kişiliklerini ortaya koyduklarında ortamların vazgeçilmez insanı olurlar.

Yükselen Yengeç Burçları

Yükselen yengeçlerde kısa boy tipiktir. Vücut toplu olduğundan hatları da yuvarlaktır. Çok fazla kalçaları yoktur ancak karın bölgeleri büyüktür. Omuzları düşük olan yükselen yengeçlerin elleri kısa ve topludur.

Anaç, şefkatli ve merhametli kişilerdir. Karşısındakiler rahatça dertlerini açabilir ve içini dökebilir. Oldukça duygusal oldukları ve duygu durumları sürekli olarak değiştiği için, kriz anında ne yapacağını bilemeyerek içine kapanmayı seçer. Her şeyi kendi içinde yaşadığını düşünse de duygularını yansıtmaması çok zordur.

Yükselen Aslan Burçları

Boy pos, gösteriş ve endam tam da bu burçlara yakışır bir ifadedir. Geniş omuzlu ve sert etli bu kişiler, uzun ve kalıplı bir vücuda sahiptir. Genelde renkli gözlere sahip olurlar. Gür saçları bulunan yükselen aslanlar çekici ve hoş bir görüntüye sahiplerdir. Kendilerinden emin ve güvenli bir duruşları vardır.

Fiziksel özelliklerinin verdiği özgüven kişiliğine de yansımıştır. Oldukça iddialı duran bu kişiler için dış görünüş önemlidir. Dinamik oluşlarından ve özgüvenlerinden kaynaklı liderlik potansiyelleri yüksektir. Takdir edilmezlerse soğuk bir insana dönüşebilirler. Duygusal durumu iyi olduğunda etrafındaki herkesi eğlendirir ancak demoralize olursa suçu başkalarında arar.

Yükselen Başak Burçları

Zarifliği temsil eden yükselen başakların vücut kısımları kusursuz olmasa da bütünlük oluşturduğunda oldukça hoş gözükürler. Adeta manken gibi görünen bu kişiler zarafetlerini hiçbir zaman kaybetmez. Ciltleri muntazam ve oldukça pürüzsüzdür. Yüz hatları düzgün ve estetiktir.

Detaylara çokça odaklanırlar, titiz, kontrolcü ve her şeyin mükemmel olmasını isteyen yapıya sahiptir. Sorumluluk alabilen, etkili iletişime sahip yükselen başaklar detaycı oldukları için eleştiri dozunu fazla kaçırıp karşılarındakinin kalbini kırabilir. Dürüst ve yapıcı karakterleri bulunan bu kişiler, her sorumluluğu üstlendiklerinden çabucak yorulabilir.

Yükselen Terazi Burçları

Erkeği de kadını da oldukça çekici ve hoş hatlara sahiptir. Yüzleri çok güzeldir ve tenleri yumuşaktır. Kilo almaya meyilli vücut yapıları vardır, dış görünüşlerine fazlaca önem verirler. Kıyafetleri onların her şeyidir. Giyinişlerinde renk ve görüntü uyumuna dikkat ederler. Oldukça zarif bir duruşları vardır.

Uzlaşmacı ve diplomatik tavırları bulunan yükselen teraziler için adil olmak çok önemlidir. Onları iyi hissettiren kişilerle olmayı severler. Her ortama adapte olabilir, herkesle konuşabilir. Moda konusunda yaratıcılardır, bu yaratıcılık kıyafetlerine önem vermelerini sağlar. Kararsızlık en belirgin özellikleridir.

Yükselen Akrep Burçları

Genelde kısa veya orta boylara sahiptir. Vücut hatları belirgin olan bu kişilerin görünümü güçlüdür. Etkileyici bakışları bulunan yükselen akreplerde seksi bir etkileyicilik vardır diyebiliriz. Doğal bir karizmaya sahip olan bu bireyler duygularını yüzüne asla vurmaz. Kriz yönetiminde ustadır, kontrollü ve her şeye hakimdir. Hayatında griliklere yer yoktur. Eğer kendisini onaylamayan biriyle tanışırsa oldukça kindar bir yaklaşım edinebilir. İntikamcıdır.

Yükselen Yay Burçları

Sportif ve havalı bir duruşa sahiplerdir. Uzun boy, ince ve muntazam bir vücut yapıları vardır. Yüzleri ovaldir ancak ne kemikli ne de etlidir. Burunları özenle çizilmiş gibi muntazamdır, suratlarında alaycı bir ifade bulunur.

İyimser ve idealist fikirlere sahip yükselen yaylar, dürüstlük ve iyi niyet abidesidir. Fikirlerini doğrudan beyan ederler. Zor zamanlar geçiren birini teskin ederek onlara destek olabilir. Hayatın gerçeklerinden kaçmaya çalışan yükselen yaylar, duygularını çok uçta yaşar. Eğlenceye düşkünlerdir, ancak bu düşkünlükleri sıkıcı durumlarda çekip gitmesine neden olabilir.

Yükselen Oğlak Burçları

Hafif kambur bir duruşa sahip bu kişiler genelde orta ve kısa boyludur. Bacaklar kemikli ve oldukça zayıftır, diz kemikleri belirgin şekilde çıkıktır. Uzun yüz ve belirgin elmacık kemiklere sahip yükselen oğlaklar genelde badem gözlüdür. Etkileyici bakışları bulunur ancak bu bakışlar zaman zaman soğuk ve donuk olabilir.

Bakışlarındaki bu donukluk, soğukkanlı ve mesafeli duruşlarını yansıtır. Ciddi görünümleri olan yükselen oğlaklara insanlar kolay kolay yaklaşamaz, yaklaşmaktan çekinir. Sorumluluk alabilen, çalışkan ancak hırslı bir yapıları bulunur. Statü kazanmak onlar için önemlidir, ayrıca insanların onun hakkında ne düşündüklerini önemser. Duygularını yansıtmayı zayıflık olarak gördüğünden içinde bulunduğu duygu durumunu asla belli etmez.

Yükselen Kova Burçları

Toplu ve sevimli bir vücut yapısına sahip bu burçların ciltleri kadife gibi pürüzsüz ve yumuşacıktır. Tıknaz yapıları bulunan yükselen kovalar orijinal bir görüntüye sahiptir. Görünüşleriyle adeta ben buradayım diye bağırır. Bağımsız kişiliğe sahip bu burçlar, hayata olan bakış açısı ve fikirleriyle diğer insanlardan sıyrılır. İdealist ve insancıl yaklaşımı benimseyen yükselen kovalar, insanların fark edilirliğinin açılmasını sağlar. Bağımsız oldukları için özgürlüklerini kimse kısıtlayamaz. Topluma hitap yeteneği yüksektir, insanları uyandırıp onlara bilgi vermekten çekinmez.

Yükselen Balık Burçları

Kısa boylu ve etli, kilo almaya müsait bir duruşları vardır. Balık etli bu burçlarda boy kısalığı tipik bir özelliktir. Yüzdeki organları etli ve dolgundur, yuvarlak göz hatlarına sahiplerdir. Hülyalı ve uykulu bakan gözleri bulunan yükselen balıkların kirpikleri uzun ve hacimlidir.

Garip bir çekicilikleri bulunan bu kişiler, sezgisel anlamda güçlüdürler. Olaylara mantıksal ve geniş bir çerçeveden bakabilen yükselen balıklar yaratıcı düşünebilir. Bu sayede sanatsal yönleri oldukça gelişmiştir. Çevresindekilere ilham veren bu burçların hayal dünyası geniştir. Bu nedenle gerçeklerden kaçınma, detaylara odaklanmama gibi durumla ortaya çıkabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir